Trzy fajne kawiarnie do odwiedzenia w Hamburgu

Hamburg od wieków jest ważną częścią świata kawy; oto trzy sklepy, które pokazują, jak historia ukształtowała scenę kawową w mieście.

TANYA NANETTI
STARSZY KORESPONDENT INTERNETOWY

Zdjęcie na okładce autorstwa Patryk Różaniec przez Nierozpryskiwany

Hamburg jest jednym z głównych miast północnych Niemiec; założone w IX wieku, od średniowiecza słynie jako jedno z najważniejszych centrów handlowych w Europie. Hamburg od dawna związany jest z kawą i łatwo znaleźć tego dowody w historii miasta i jego okolic.

Więzi historyczne

Od wieków kawa była tutaj transportowana, przechowywana i palona. W 1677 roku otwarto pierwszą kawiarnię w mieście, zaledwie dwie dekady po otwarciu pierwszej kawiarni w Europie (która znajdowała się w Wenecji). Hamburska Giełda Kawy została założona w 1887 roku, która wkrótce stała się punktem odniesienia dla światowego rynku kawy i tak jest już od wielu lat.

Hamburg od dawna jest centralnym ośrodkiem handlu kawą.
Zdjęcie autorstwa Tanyi Nanetti.

W 2023 roku minie setna rocznica powstania Muzeum Kawy Burggościł w XIX-wiecznym magazynie w dzielnica magazynowa dzielnica. W muzeum znajduje się ogromna kolekcja artefaktów związanych z kawą, które odtwarzają historię kawy.

Od otwarcia pierwszej kawiarni wiele się zmieniło. W dzisiejszych czasach kawiarnie specjalistyczne są na każdym rogu, a zapach świeżo palonej kawy można odkryć w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.

Oto trzy fantastyczne specjalne palarnie kawy do odkrycia w Hamburgu.

Palarnia w oknie palarni kawy Nord Coast. Zdjęcie dzięki uprzejmości Nord Coast.

Palarnia kawy Nord Coast

W mieście z tak wieloma drogami wodnymi, mostami i historycznym portem łatwo zrozumieć, dlaczego jedno z najfajniejszych miejsc na kawiarnię znajduje się blisko wody. The Palarnia kawy Nord Coast została założona w 2015 roku przez Jörna i Paulę Gorzolla. Jego pierwsza lokalizacja w Deichstrasse znajduje się na najstarszej zachowanej ulicy na zabytkowej starówce Hamburga, Altstadt. Nord Coast znajduje się w zaułku pełnym przytulnych restauracji i butików; tylne okna wychodzą na Nikolaifleet, malowniczy kanał.

Budynki z cegły ze spiczastymi dachami górują nad wodą kanału Nikolaifleet w Hamburgu.  Budynki sięgają aż do samej krawędzi wody.
Widok z tyłu na północne wybrzeże z widokiem na Nikolaifleet. Zdjęcie dzięki uprzejmości Nord Coast.

Nord Coast narodziło się z marzenia o oferowaniu kaw speciality palonych na najwyższym poziomie jakości. Ale chcieli także nadać priorytet zrównoważonej uprawie i sprawiedliwemu handlowi. Ich podejście do palenia i przygotowania kawy speciality łączy w sobie innowacyjność i historyczny związek kawy z portem w Hamburgu.

To idealne miejsce na kawę i śniadanie z goframi, kanapkami i zdrowymi potrawami z regionalnych i lokalnych składników. Nord Coast to także idealne miejsce na romantyczny pobyt; poproś o stolik z tyłu, przy oknie. Nie pożałujesz!

Produkcja palarni kawy

Mimo że Manufact Coffee Roasters narodził się zaledwie kilka lat temu, jego historia wiele mówi o związkach Hamburga z kawą speciality.

W 2012, Mniej politycznyjedna z pierwszych kawiarni specjalistycznych w mieście, otworzyła swoje podwoje w dzielnicy Schanze. W odległości krótkiego spaceru znajduje się St.Pauli, hamburska dzielnica czerwonych latarni, siedziba znanego na całym świecie klubu piłkarskiego o tej samej nazwie (Hamburger Sport-Verein) oraz setki barów i restauracji.

Bliskość Hamburga do Łaby czyni go centralnym portem w handlu europejskim.
Zdjęcie autorstwa Tanyi Nanetti.

Kawiarnia z wieloma palarniami znajdowała się w przemysłowej lokalizacji, w której kiedyś mieściły się biura pobliskiej rzeźni. Oferowali dobrą kawę w fajnej, pokrytej graffiti przestrzeni, która była zarówno artystyczna, jak i wyraźnie niepolityczna.

Następnie w połowie 2018 roku Less Political zmienił koncept i stał się Hermetyczne Palarnie Kawyzaczyna palić własną kawę z ciekawym i otwartym umysłem. Ale historia toczy się dalej. Na początku kwietnia 2020 roku, w samym środku pandemii, Hermetic ponownie ewoluował, oddając swoją dotychczasową lokalizację nowym najemcom. Manufact Coffee Roasters przejął kawiarnię i rozpoczął własną podróż. Otwarcie kawiarni w tych niepewnych czasach oznaczało dość powolny start, ale na szczęście dawni fani Hermetic i nowi stali bywalcy podtrzymali Manufact. Zachowali buntowniczego ducha i oferowali tę samą, wysokiej jakości kawę, paloną przez nich samych oraz przez ich kumpli z Hermetic Coffee.

Po lewej biała torebka z kawą z Hermetic Coffee Roasters z napisem "Filtr do kawy w maszynie." Posiada wielokolorowe koło smakowe oceniające poziom różnych smaków w kawie.  Po prawej stronie znajduje się oznaczone brązowym papierowym pudełkiem ziaren kawy Playground "Filtruj King Kongo." Zawiera obraz pojedynczego czerwonego oka na czarnym tle, otoczony ciemnozielonymi liśćmi.
Wybór kaw z Manufact i Playground. Zdjęcie autorstwa Tanyi Nanetti.

Kawa na plac zabaw

W samym sercu St. Pauli stoi Kawa na plac zabaw. Urodzony jako prosta lada w lokalnej restauracji z burgerami, od 2014 roku chłopaki z Playground zaczęli robić to, co kochają: palić kawę z miłością i pasją.

Plac zabaw jest otwarty tylko na wynos od początku pandemii, z małą częścią wypoczynkową na zewnątrz, gdzie można cieszyć się (niewieloma) słonecznymi dniami miasta. Niemniej jednak zgromadzili stale rosnącą społeczność miłośników kawy, dzięki niesamowitemu trio za małym blatem z kawą.

Playground produkuje sprawiedliwy handel, zrównoważone piwa i oferuje produkty zaprojektowane przez własne firmy.
Zdjęcie autorstwa Tanyi Nanetti.

Veljko to facet, który wpadł na pomysł Placu zabaw i był na tyle szalony, by go urzeczywistnić, zostając jednocześnie palaczem i baristą. Matze piecze i ciągnie shoty, ale zajmuje się także zapleczem biurowym. A Haina jest trzecią niesamowitą baristką, dekoratorką i projektantką. Ta trójka była w stanie opracować nie tylko wysokiej jakości kawę, ale także doskonały branding.

Od projektów inspirowanych komiksami i ilustracji na opakowaniach kawy i seriach plakatów, po małą, ale wciąż ewoluującą limitowaną Etykieta mody który obejmuje koszulki, swetry i szaliki, Playground to idealne miejsce na coś fajnego (i związanego z kawą).

O AUTORZE

— zapytał Nanetti (ona/jej) jest baristką specjalizującą się w kawie, podróżniczką i marzycielką. Kiedy nie stoi za ekspresem do kawy (lub nie odwiedza jakiegoś ukrytego zakątka świata), jest zajęta pisaniem Powstanie kawowestrona internetowa o kawie specialty, którą tworzy wraz ze swoim chłopakiem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *