Unilever może wprowadzić na rynek swoje pierwsze lody mleczne niezawierające zwierząt w 2023 r

Wielonarodowy gigant żywnościowy Unilever ujawnia, że ​​stosuje obecnie precyzyjne techniki fermentacji, aby opracować swoje pierwsze lody mleczne bez składników pochodzenia zwierzęcego. Firma może wprowadzić na rynek swój pierwszy produkt w postaci lodów precyzyjnie fermentowanych w przyszłym roku, raporty Bloomberga.

„Prawdopodobnie pojawi się na jednej z naszych dużych globalnych marek”

Unilever jest największym na świecie producentem lodów i posiada najlepiej sprzedające się marki, takie jak Ben & Jerry’s, Breyers, Magnum i Klondike.

Andy Sztehlo, szef działu badań i rozwoju Unilever, mówi, że firma współpracuje z kilkoma start-upami nad wersjami swoich lodów bez zwierząt, a jeśli się powiedzie, prawdopodobnie w 2023 roku wprowadzi sfermentowane białka mleczne do jednej ze swoich głównych marek. Zauważył również, że ostatnio próbował prototypów.

Wejście na rynek mleczarstwa bezzwierzęcego jest częścią strategii środowiskowej firmy Unilever, której celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez konwencjonalne produkty lodowe.

Laboratorium naukowca Unilever
© Unilever

Prawdziwe mleko bez krów

Zamiast krów, precyzyjna fermentacja wykorzystuje drożdże i inne drobnoustroje do produkcji prawdziwych białek mlecznych, takich jak kazeina i serwatka. Technologia ta została pierwotnie zapoczątkowana przez startupy, takie jak Perfect Day, które w 2020 roku wprowadziły własną linię lodów bezzwierzęcych, Brave Robot. Perfect Day połączył się również z głównymi producentami lodów, takimi jak Cool Haus i Graeter’s, aby przerobić te firmy produktów przy użyciu swoich technik fermentacji.

Unilever nie jest jedynym konglomeratem spożywczym testującym nabiał wolny od zwierząt – we wrześniu 2022 roku Nestle ogłosiło, że współpracuje z Perfect Day w celu opracowania napojów „mlecznych”, których testy rozpocznie w wybranych sklepach w USA w nieokreślonym terminie.

Białko mikrobiologiczne Idealne lody czekoladowe na dzień
© Idealne jedzenie na dzień

Pierwsza duża firma

Kilka marek lodów Unilever, w tym Ben & Jerry’s i Magnum, wypuściło już bezmleczne wersje swoich produktów wykonanych ze składników takich jak mleko migdałowe. Wraz z możliwym wprowadzeniem na rynek fermentowanych białek mleka, Unilever stałby się pierwszą dużą firmą spożywczą, która zadebiutuje z własnymi lodami mlecznymi bez składników pochodzenia zwierzęcego.

„Prawdopodobnie będzie to jedna z naszych dużych globalnych marek, być może jedna z naszych północnoamerykańskich marek” – powiedział dziennikarzom Sztehlo.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *