Wilfa próbuje ponownie » CoffeeGeek

Jest rok 2013. Światowej sławy (a także bardzo polaryzujący) Tim Wendelboe, Mistrz Świata Baristów 2004 i wielokrotny Nordic Roasting Champion, ogłoszony światu, że współpracuje z firmą w Norwegii o nazwie Wilfazaprojektowanie nowego ekspresu do kawy z automatycznym przelewem. Wilfa jest dobrze znaną marką w Skandynawii, projektującą i produkującą szereg małych urządzeń, od sokowirówek po blendery; rzeczywiście są trochę jak Breville w Skandynawii. W 2013 roku postanowili poważnie podejść do kawy, łącząc siły z Wendelboe i różnymi imprezami Nordic Barista.

Do 2014 roku ta maszyna trafiła na wybrzeże Ameryki Północnej jako ekspres do kawy Wilfa Precision, importowany i sprzedawany wyłącznie przez Williams Sonoma (oto Archive.org przechwytuje ich stronę sprzedaży dla jednostki). Marketingowy push online był imponujący. Wendelboe pisał o tym na blogu i podróżował po marketingu. Kilku wybitnym blogerom kawowym z tamtych czasów płacono za napisanie maszyny w pozytywny sposób. Sami Wilfa stworzyli nawet stronę internetową poświęconą Wilfa Precision, która nie tyle promowała konkretnie maszynę, ale poetycka na temat Nordic Coffee Culture, bardzo ściśle dopasowując Wilfa Precision do tej koncepcji. A sam Williams Sonoma zrobił ogromny nacisk marketingowy na maszynę, kiedy została wprowadzona.

Model Wilfa Precision, który Williams Sonoma sprowadził do USA w 2014 roku.

W 2015 roku skontaktowałem się z informatorem, który miałem w Williams Sonoma (WS) i poprosiłem o przesłanie Wilfa Precision do CoffeeGeek w celu przetestowania i sprawdzenia. Mój kontakt oddzwonił do mnie (nietypowe jak na ten czas – zwykle wysyłali tylko e-maile) i powiedział mi przez telefon „nie chcesz testować tej maszyny. Jesteśmy w trakcie jej wycofywania i przerzucania naszych pozostałych zapasów do kanałów nadwyżkowych. Ma wiele problemów”.

I rzeczywiście, niedługo później WS przestał sprzedawać Precision, a nawet próbował zaprzestać serwisowania produktu. Pozostałe zapasy trafiły na Amazon i inne strony internetowe z nadmiarem zapasów w USA, oferując do 80% zniżki w sprzedaży detalicznej. Potem, jeden po drugim, wszystkie fantazyjne materiały promocyjne i wzmianki na blogach o Wilfa Precision zniknęły. Wendelboe wyciągnął nawet wszystkie treści dotyczące modelu amerykańskiego ze swojego bloga do 2016 roku. Nie znajdziesz już wiele o oryginalnej maszynie w Internecie, Zachowaj na artykuł wprowadzający do Daily Coffee News na ten temat i wiele 1-gwiazdkowych recenzji na Amazon. Sam Wilfa porzucił swoją amerykańską stronę internetową dla piwowara (to nadal jest jednak w chwili pisania tego tekstu). Na starych forach CoffeeGeek pojawiły się również dość ostre wątki dotyczące maszyny.

Skąd taka spektakularna porażka? To słowo: awaria: Precision w USA miał wysoką awaryjność, związaną głównie z pompą zasilaną prądem przemiennym. Tak, wszystkie ekspresy do kawy Wilfa działają na pompie (z konkretnych powodów projektowych, opisanych w naszym nadchodzącym pierwszym spojrzeniu na nowy ekspres Wilfa), więc bez pompy jest to DOA. A jeśli pompa działała, pojawiały się inne usterki w zaparzaczu, w tym problemy z aluminium użytym w wewnętrznych mechanizmach ekspresu, w jaki sposób dzbanek na kawę się rozpadał i nie tylko.

Wilfa Precision była pięknie wyglądającą maszyną.

Nie popełnij jednak błędu: Wilfa była oszałamiająco piękną maszyną z mnóstwem obietnic i innowacji, których tak naprawdę nie postrzegano jako pakietu w żadnym innym automatycznym ekspresie do kawy. Miał możliwość mechanicznego wyboru natężenia przepływu, stając się nawet browarem z pełnym zanurzeniem dla bardzo małych naparów (poniżej 300 ml). Wyjmowany zbiornik był fantastyczny i do dziś pozostaje wyjątkowy w browarach z automatycznym kropelkiem. Dostęp do komory parzenia podczas pracy maszyny: również fantastyczny. Szkoda, że ​​oryginalna Precision zawiodła w USA.

Rzeczywiście, wraz z porażką Precision, Wilfa zniknęła z rynku USA w latach 2016-2022 (ich sprzęt kawowy był ich jedynym realnym wejściem na ten rynek). Wilfa kontynuowała działalność jako odnosząca sukcesy firma w Europie, produkując wszystkie inne małe urządzenia, ale poświęciła trochę czasu na przeprojektowanie i ulepszenie swojej linii automatów do parzenia kawy, ucząc się na swoich błędach i pracując z nowymi słynnymi Mistrzami Świata Baristów (takich jak James Hoffmann , który konsultował się z firmą).

Wejdź na występ Wilfa

Nowy automatyczny przelewowy ekspres do kawy Wilfa Performance; Wilfa udoskonalona i na nowo zdefiniowana.

W 2019 roku Wilfa ogłosiła nowy automat do parzenia kroplówki Wilfa Svart Performance w Europie, urządzenie, które posiada wszystkie najlepsze cechy oryginalnej Wilfa Precision (możliwość wyboru natężenia przepływu, łatwy dostęp do grupy zaparzającej, wyjmowany zbiornik, oszałamiający wygląd i działanie pompy), i naprawiłem wszystko – duże, małe, minutę – co było nie tak w Precisionie.

Nowy model Performance ma teraz wartość sprzedaży w Europie od kilku lat, a browar twierdził, że wystąpiły minimalne problemy z gwarancją lub naprawą. Są tak pewni tego, że mają pełną 5-letnią gwarancję na nową maszynę w Europie.

Nie było wiele niezależnych recenzji nowego modelu Performance; Nawet James Hoffmann, który konsultował się z Wilfą, nie zrobił recenzji wideo wyłącznie dla nowej maszyny; jednak wyróżnił go w filmie porównawczym i wysoko go ocenia.

Ostatni film Hoffmanna porównujący sześć automatycznych ekspresów do kawy.

To powiedziawszy, kilka niezależnych recenzji, które dotyczyły europejskiego wariantu Performance, jest całkiem przychylnych.

Wilfa wie, że bardzo ważne jest ponowne wejście na rynek północnoamerykański i zrobienie tego właściwie, więc po dwóch latach sprzedaży w Europie i wielu dalszych testach, inżynierii i planowaniu, firma oficjalnie rozpoczęła powrót na rynek amerykański, współpracując z Kawa Larderanowy wyłączny importer wersji 110v Wilfa Performance. Będzie dostępny to wczesna jesień na sprzedaż za 249.

Testujemy jednostkę od ponad miesiąca i za kilka dni otrzymamy bardzo wszechstronne i ekskluzywne pierwsze wyszukiwanie; będzie to pierwsze naprawdę szczegółowe spojrzenie na ten 110-woltowy wariant Performance w Ameryce Północnej.

Rozmawialiśmy z dyrektorem generalnym i właścicielem Lardery Michaelem Cramerem o tym, co zostało zmienione i ulepszone w Wilfa Performance w porównaniu z modelem Williams Sonoma Precision z 2014 roku.

„Pompa została zmieniona z zasilania prądem przemiennym na silnik prądu stałego, co zapewnia znacznie wyższą niezawodność”. powiedział Cramer. „Płytki drukowane (PCB) również zostały zmienione, a konstrukcja uproszczona, aby uzyskać znacznie niższy wskaźnik błędów w nowych ekspresach do kawy Wilfa w porównaniu z pierwszą generacją zaparzacza”.

Zapytałem, jak poprawiono inne części Precision, w tym problemy z liniami wodnymi w starszej wersji Precision. „Starszy model miał w rurach aluminium, które łatwo się zatykało. Wilfa zmieniła cały system rur na stal nierdzewną, co znacznie poprawia niezawodność Peformance.” powiedział Cramer.

Jeśli chodzi o inne ulepszenia w nowym warniku Performance, Cramer omówił bardziej szczegółowo: „Ogólna konstrukcja Wilfa Performance jest inna (w przypadku większości jej) komponentów, w oparciu o wnioski (Wilfa) wyciągnięte z maszyny poprzedniej generacji”. powiedział Cramer. „Przykładowo, aluminiowa obudowa (Precyzji) miała problemy kosmetyczne, więc w nowym modelu Performance została zastąpiona plastikową obudową, w której zachowano metalowe ramię prysznicowe. Performance jest również znacznie bardziej uporządkowany w środku, zużywa mniej kleju i został zaprojektowany tak, aby łatwiej go było naprawić. Karafka na kawę została ulepszona dzięki znacznie ulepszonemu projektowi nalewania i jest wykonana w jednym kawałku, gdzie poprzedni model miał różne części sklejone ze sobą. Nawet zbiornik na wodę jest łatwiejszy do usunięcia w modelu Performance i ma nowy mechanizm blokujący”.

Kilka wczesnych przemyśleń na temat występu Wilfa

Obecnie testujemy i oceniamy jeden z pierwszych modeli Wilfa Performance, które pojawią się w Ameryce Północnej, a nasze ekskluzywne pierwszeństwo pojawi się w ciągu kilku dni.

Mogę tylko powiedzieć, że maszyna, w ciągu miesiąca testów do tej pory, była praktycznie bezbłędna. Co więcej, jestem naprawdę podekscytowany codziennym używaniem Wilfa Performance i nie mogę tego powiedzieć o większości automatycznych ekspresów do kawy, które oceniałem przez lata. Zauważyłem, że majsterkowałem i eksperymentowałem z rzeczami, o których nigdy nie myślałem, że mogę zrobić z automatycznym ekspresem do kawy, w tym naparami z pełnym nasyceniem, dostosowując natężenie przepływu podczas cyklu parzenia, a nawet manipulując zawiesiną kawy w komorze filtra podczas cyklu parzenia.

Regulowany kołnierz na uchwycie kosza filtra to jedna z wielu innowacji i unikalnych cech ekspresów do kawy Wilfa.

Jeśli cokolwiek, nowy Performance jest jeszcze bardziej uderzająco piękny w ten niesamowity skandynawski minimalistyczny sposób niż stara Wilfa Precision, a prawie wszystko, co dotyczy tego ekspresu, od sposobu działania zbiornika na wodę, po sposób, w jaki nalewa się dzbanek na kawę, jest fantastyczne.

Bądźcie na bieżąco!


Mark posiada certyfikaty kanadyjskiego, USA i World Barista Championship Judge zarówno w dziedzinie sensorycznej, jak i technicznej, a także pracuje jako instruktor szkolenia w zakresie kawy i espresso. Założył CoffeeGeek w 2001 roku.


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *