Włoska kultura kawy: tradycje, popularne napoje i nie tylko!

Flaga Włoch z kawą na stole

Jeśli chodzi o kulturę kawy, Włochy biją świat. W rzeczywistości kawa jest tak spleciona z Włochami, że spora część języka, którego używamy do omawiania kawy, to język włoski. Od 1500 roku, kiedy ziarna kawy zostały po raz pierwszy wprowadzone do kraju, włoska kultura kawy istnieje. I jak wszystkie kultury, włoska kultura kawy ma swoje własne skomplikowane rytuały.

Większość z nas to miłośnicy kawy, którzy potrzebują naszej dawki kofeiny, gdy tylko wstajemy z łóżka, ale we Włoszech ludzie piją kawę przez cały dzień (zwłaszcza w przerwie od pracy). Nierzadko słyszy się, jak ktoś mówi: „Ci prendiamo un caffè?” w dowolnym momencie dnia jako sygnał, że czas na przerwę na kawę. A picie kawy to wydarzenie towarzyskie we Włoszech, odbywające się z rodziną i przyjaciółmi.

Co zatem sprawia, że ​​włoska kultura kawy jest tym, czym jest? Częścią tego są zasady, które nim rządzą, takie jak: gdzie pić kawę, kiedy i jak ją pić. Częścią tego jest ogromna ilość napojów kawowych, które Włosi dopracowali do perfekcji. Jeśli chcesz naśladować włoską kulturę kawy (lub po prostu dopasować się do następnej wizyty), ten przewodnik pozwoli ci to zrobić!

przegroda 3

Włoska kultura kawy: zasady

Włoska kultura kawy zawiera wiele zasad i rytuałów, o których należy pamiętać. Od właściwych czasów do picia określonych rodzajów kawy, przez miejsce, w którym można ją wypić, po to, jak ją wypić, oto jak działa włoska kultura kawy.

Kiedy pić kawę?

Włosi rozpoczynają dzień od cappuccino lub innego mlecznego napoju kawowego, takiego jak latte macchiato lub caffé latte. Jednak nigdy nie należy zamawiać jednego z tych napojów po 11 rano, ponieważ byłoby to uznane za faux pas. Dlaczego cappuccino i mleczną kawę nie można zamówić później niż śniadanie? Właściwie jest dobry powód. Mleko w tych napojach jest sycące, więc wypicie jednego przed większym posiłkiem niż śniadaniem zepsułoby apetyt (na co Włosi). Dodatkowo picie mleka później w ciągu dnia może powodować problemy z trawieniem.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz spożywać więcej kofeiny po śniadaniu! Cappuccino, latte macchiato i caffé latte mogą być nie do przyjęcia, ale kawa w ciągu dnia w innych formach jest tym, co należy robić. Picie kawy prawie o każdej porze dnia jest dopuszczalne we Włoszech, jeśli robisz to dobrze. Często taką kawę pije się przez wypicie espresso w ciągu dnia – chociaż jeśli czyste espresso jest zbyt mocne, caffé macchiato jest dopuszczalne. Dlaczego caffé macchiato jest dopuszczalne pomimo mleka? To dlatego, że ma tylko plusk.

Jeśli kieliszek (lub dwa lub trzy) espresso nie wystarczy, możesz zamówić caffé lungo, które tnie espresso odrobinę gorącą wodą, a jest nieco większe i mniej intensywne.

Poza porannym cappuccino i espresso w ciągu dnia, kiedy jeszcze można pić kawę? Jednym z najważniejszych rytuałów kawowych we Włoszech jest kawa po posiłku, albo espresso, albo caffé corretto (kawa z odrobiną alkoholu).

kawiarnia na świeżym powietrzu w Rzymie we Włoszech
Źródło: Gabriella Clare Marino, Unsplash

Gdzie pić kawę?

Kiedy pijesz kawę we Włoszech, będziesz na bar. Nie bar, który sprzedaje alkohol. Kawiarnie we Włoszech są podobne do lokalnych barów w sąsiedztwie (przynajmniej w klimacie), ale zamiast tego z kawą. W rzeczywistości wiele z tych miejsc nazywa się po prostu „Barem” i nie ma nazwy poza sklepem.

Kiedy dotrzesz do baru, zamówisz kawę. Ale nie zabierzesz go na wynos (we Włoszech tak naprawdę nie ma czegoś takiego) i nie będziesz chciał siedzieć przy stole (może to podwoić cenę twojego drinka i jest tak naprawdę tylko zdarzeniem spotykanym w obszarach turystycznych ). Zamiast tego staniesz przy ladzie z innymi, popijając espresso i poświęcając czas na niespieszną chwilę i dobrą rozmowę.

Picie kawy we Włoszech to rytuał, który pozwala cieszyć się mniejszymi chwilami życia.

Jak pić kawę?

Istnieje wiele zasad dotyczących tego, jak pić kawę we Włoszech.

Na początek zawsze powinieneś wypić łyk lub dwa wody przed wypiciem kawy. Czemu? Ponieważ robię to oczyszcza podniebienie i pozwala w pełni docenić aromat i smak kawy. Czasami bariści wręczają ci za to małą szklankę wody, ale bardziej prawdopodobne jest, że będziesz musiał zamówić wodę dla siebie. To tylko kilka euro więcej i warto, aby w pełni cieszyć się kawą.

Kawę podaje się małą łyżeczką do kawy (mimo że we Włoszech kawa nie zawiera cukru i nie używa się w niej śmietanki). Jest jednak ku temu powód. Nawet jeśli nie dodasz do napoju cukru ani śmietanki, nadal powinieneś to wymieszać. Aby zrobić to poprawnie, musisz bardzo lekko przesuwać łyżkę od góry do dołu, a nie okrężnymi ruchami (i nie uderzaj o boki filiżanki z kawą, ponieważ hałas jest uważany za nieprzyjemny). Po co mieszać kawę, jeśli nic nie zostało dodane? Dzieje się tak, ponieważ rozprowadza aromat i smak, potęgując doznania związane z piciem kawy.

Wreszcie, istnieje dwuminutowa zasada picia kawy. Jeśli chcesz cieszyć się najlepszym espresso, musisz je wypić nie później niż po zrobieniu (podobno smak słabnie o 50% w ciągu tych dwóch minut). Nie trać czasu na dmuchanie kawy, aby ją schłodzić, ponieważ jest to uważane za złe maniery.

przegroda 6

16 najlepszych włoskich napojów kawowych:

Teraz, gdy już wiesz, jak pić kawę jak Włoch, nadszedł czas, aby dowiedzieć się o wielu włoskich napojach kawowych, których możesz spróbować! Niektóre będą Ci znane, ale niektóre będą zupełnie nowe, więc możesz znaleźć tutaj swój kolejny ulubiony napój kawowy.

1. Jedna Kawa (Espresso / Normalna Kawa / Krótka Czarna)

To po prostu espresso i rodzaj kawy, który najbardziej smakuje w ciągu dnia.

2. Podwójne Espresso

Jeśli potrzebujesz nieco więcej kofeiny, możesz zamówić tę kawę z dwoma espresso. Jednak zamawianie tego jest znacznie mniej powszechne niż zwykłe zatrzymywanie się w kawiarni kilka razy dziennie.

3. Zimna kawa lub zimne cappuccino

Ten napój kawowy jest po prostu mrożoną czarną kawą, zwykle wstępnie zmieszaną z cukrem i schłodzoną (choć jeśli nie chcesz wersji z cukrem, możesz poprosić o „bez zuccherato”). I jest wymawiane jako fray-doh, a nie jak Fred.

4. Macchiato

A to po prostu espresso z odrobiną ciepłego mleka.

macchiato
Źródło obrazu: Alexas_Photos, Pixabay

5. Kawa wstrząśnięta

Jeśli kochasz kawę mrożoną, pokochasz shakerato caffé! Dokładnie to sugeruje nazwa – kawa wstrząśnięta (a konkretnie espresso, wstrząśnięta lodem). Zwykle można go znaleźć tylko w cieplejszych miesiącach roku, więc musisz odwiedzić Włochy latem, aby skorzystać. Zdobądź to z odrobiną cukru lub odrobiną Amaro Awerna dla autentycznego włoskiego doświadczenia.

6. Letnia kawa

Nazwa tej kawy dosłownie tłumaczy się na „letnią kawę”, więc możesz sobie wyobrazić najlepszy czas na jej wypicie! Zasadniczo jest to espresso zwieńczone śmietaną (con panna) i mnóstwem piany.

7. Kawa z alkoholem

Ta nazwa oznacza „poprawioną kawę”. Jak to poprawiasz? Dodając odrobinę alkoholu! może to być każdy rodzaj kawy z dowolnym alkoholem (ale najczęściej brandy, grappa, anyżek lub rum).

8. Kawa z żeń-szeniem

Ta włoska kawa może być Twoją ulubioną, jeśli lubisz kawę i herbatę. Ta kawa jest zrobiona z espresso i ekstraktu z korzenia żeń-szenia, aby uzyskać wyjątkowy orzechowy smak, który pokochasz lub znienawidzisz.

9. Cappuccino

Powinieneś znać ten napój kawowy z espresso, pianką mleczną i mlekiem na parze. Istnieje kilka różnych odmian, w tym cappuccino secco zrobione tylko ze spienionego mleka, cappuccino chiaro z mniejszą ilością pianki i większą ilością mleka oraz cappuccino scuro z większą ilością kawy i mniejszą ilością mleka.

cappuccino na stole w kawiarni
Źródło: jordaneil, Shutterstock

10. Kawa marokańska (aka Espressino lub Mocaccino)

Ten napój kawowy jest bardziej kawą deserową. Zawiera kieliszek espresso, warstwę pianki i odrobinę sproszkowanego kakao, co sprawia, że ​​marokino zarówno wygląda, jak i smakuje wyśmienicie! Istnieje również kilka odmian tego napoju, które możesz wypróbować, zastępując proszek kakaowy cynamonem, Nutellą lub sproszkowaną gorącą czekoladą.

11. Caffè Con Panna (Espresso z Bitą Śmietaną)

Jeśli uwielbiasz słodycze, pokochasz ten napój! Wykonany z espresso i domowej roboty bitej śmietany, ten napój kawowy jest zabawny i pyszny.

12. Mleko z kawą

Przeciwieństwo caffé macchiato, składa się z podgrzanego mleka z odrobiną espresso.

13. Kawa z mlekiem

Jeśli chcesz latte we Włoszech, koniecznie zamów caffé latte – samo zamówienie latte spowoduje, że otrzymasz filiżankę mleka i prawdopodobnie dziwny wygląd. Warto również zauważyć, że caffé latte będzie mniejsze niż w Ameryce.

14. Kawa Ristretto

Jeśli zwykła kawa nie wystarczy, zdobądź to z napoju. Używa tej samej ilości ziaren kawy, ale jest zrobiony z połowy wody.

wąski widok z góry
Źródło obrazu: domena publiczna CC0, Pxhere

15. Kawa jęczmienna

Ten napój kawowy tak naprawdę nie zawiera kawy. Raczej robi się go z jęczmienia (czasami używa się go jako substytut kawy we Włoszech) i często piją go dzieci.

16. Długa Kawa (Długie Espresso)

Ten napój kawowy nie należy do najpopularniejszych we Włoszech i jest jedynie mocniejszą wersją caffé americano. Ale tam, gdzie americano zawiera na końcu odrobinę gorącej wody, ten napój zawiera wodę, która przepłynęła przez fusy z kawy.


Regionalne Napoje Kawowe

Każdy region Włoch ma również swoje własne napoje kawowe — poniżej znajdziesz tylko kilka z nich.

1. Bicerin (Piemont)

Pochodzi z Turynu, jest zrobiony z Włoska czekolada do piciaespresso i mleko, a następnie przekładane w szklance.

2. Kawa ‘Allo Zabaione (Bolonia)

Pochodzący z Bolonii napój kawowy łączy espresso z zabajone (słodki budyń winny).

3. Kawa Anisette (Le Marche)

Caffé anyżówka pochodzi z regionu Marche i jest wersją caffé corretto, ponieważ jest przyrządzana z espresso i likieru anyżkowego.

Bicerin Włoski napój kawowy
Źródło zdjęcia: Kcuxen, Shutterstock

4. Caffè d’un Parrinu (Sycylia)

Ten podobny do cappuccino napój występuje na Sycylii i zawiera goździki, kakao i cynamon.

5. Granita Kawowa (Sycylia)

Ten sycylijski napój kawowy to w zasadzie slushie składające się z espresso, granity (podobnej do sorbetu), syropu i bitej śmietany. Często smakuje z Brioche col Tuppo.

6. Moretta Di Fano (Marsze)

Najczęściej podawany jako napój po obiedzie, Moretta di Fano jest wersją caffé corretto, ponieważ zawiera odrobinę alkoholu. Jest również aromatyzowany cukrem i skórką cytryny i podawany w szklance, w której widać warstwy alkoholu i kawy.

7. Patawina (Wenecja)

Patavina jest mieszana z syropem miętowym i zawiera nuty śmietany, kakao i espresso. Powstał w XIX wieku i kiedyś cieszył się nim politycy i intelektualiści.

przegroda 2

Końcowe przemyślenia

Włoska kultura kawy może być nieco skomplikowana ze względu na niewypowiedziane zasady i rytuały, ale dzięki temu przewodnikowi powinieneś być w stanie pić jak Włoch w mgnieniu oka. Po prostu pamiętaj o wszystkich zasadach dotyczących tego, kiedy, gdzie i jak pić kawę, aby nie popełnić żadnych początkujących błędów. I skorzystaj ze wszystkich rodzajów napojów kawowych, jakie Włochy mają do zaoferowania!


Wyróżnione zdjęcie Źródło: gmstockstudio, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *