Wykresy ekstrakcji espresso: jak zrobić najlepszy strzał!

ekspres do kawy

Z pewnością słyszałeś, jak trudno jest uzyskać idealne espresso. Nawet najbardziej ukochani i utalentowani bariści mogą mieć trudności z tą pracą. Niestety, opanowanie espresso to główna część bycia koneserem kawy. Espresso to przecież większość naszych ulubionych napojów kawowych. Chociaż zrobienie najlepszego espresso wymaga czasu i praktyki, istnieje kilka kroków, które możesz wykonać, aby szybciej osiągnąć swój cel. Uważnie wykonując poniższe czynności, opanujesz espresso i przygotujesz smaczne napoje kawowe w zaciszu własnego domu.

Jeśli się spieszysz, możesz przejść do naszych przydatnych wykresów ekstrakcji espresso. W przeciwnym razie nauczmy się espresso!

przegroda 6

Co to jest espresso?

Zanim przejdziemy przez kolejne etapy tworzenia idealnego espresso, omówmy, czym jest espresso. Wielu kawoszy pije napoje, które lubią kupować w lokalnym sklepie, ale nie są pewni, co w nich jest. Większość z tych, które lubisz, prawdopodobnie ma espresso jako podstawę. Espresso można jednak delektować się same. W takim przypadku podaje się je zwykle jako strzał lub podwójny strzał.

Większość espresso wytwarzana jest z ekspresu do kawy. Espresso można zrobić bez ekspresu, ale nie oszukujmy się, automaty znacznie ułatwiają. Te pełne ujęcia smakowe są tworzone przez przetłaczanie gorącej wody pod ciśnieniem przez drobno zmieloną kawę. Nazywa się to oddaniem strzału. Kiedy Twój strzał jest w filiżance, zauważysz warstwę pianki na wierzchu.

Teraz, gdy już wiesz, czym jest espresso, nauczmy się, jak zrobić to najlepsze.

bogaty shot espresso z pianką w filiżance o podwójnych ściankach

W ramach wyodrębnionych Nieco niedostatecznie wyodrębnione Idealny Nieco przesadzony Ponad wyodrębnione
Smak Roślinny Kwaśny Słodki Gorzki Spalony
Czas <25 sekund 25-35 sekund >35 sekund

1-5 barów 6-9 barów 10-12 barów >12 barów
> 45 sekund Użyj większego nacisku Zmiel więcej grubo Zmiel więcej grubo Odrzuć ziemię i zacznij od nowa
30-45 sekund Zmiel bardziej drobno Doskonałe Espresso Zmiel więcej grubo Odrzuć ziemię i zacznij od nowa
<30 sekund Zmiel bardziej drobno Zmiel bardziej drobno Użyj mniejszego nacisku Odrzuć ziemię i zacznij od nowa
gorące espresso
Źródło zdjęcia: Vassamon Anansukkasem, Shutterstock

Jak uzyskać idealne ujęcie espresso:

Jak ze wszystkim, zrobienie idealnego espresso wymaga odpowiedniego sprzętu i składników. Oto, co powinieneś zebrać, zanim zaczniesz:

  • Ekspres do kawy
  • Szlifierka
  • Waga
  • Przenośny
  • Manipulować
  • Filtrowana woda
  • Filiżanka
  • Świeża, wysokiej jakości kawa
  • Zegar

1. Podgrzewanie

Zanim zaczniesz wyciągać shota, kolba, filiżanka i ekspres do kawy muszą zostać wstępnie podgrzane. Robisz to, oddając pusty strzał. Aby to zrobić, po prostu przelej wodę przez ekspres do filiżanki bez użycia kawy. Pamiętaj jednak, że każdy ekspres do kawy jest inny, co oznacza, że ​​mogą nie nagrzewać się tak szybko, jak inne.


2. Zmiel fasolę

Kluczem do każdej pysznej kawy są świeże, wysokiej jakości ziarna. Dlatego najlepiej zmielić ziarna tuż przed nabraniem espresso. Konsystencja zmielonej fasoli ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o wykonanie ujęcia. Jeśli twoja fasola jest zbyt cienka, twój shot będzie nadmiernie ekstrahowany i będzie miał gorzki smak. Z drugiej strony, jeśli ziemia jest zbyt gruboziarnista, shot będzie zbyt wodnisty i będzie trochę kwaśny. Większość porównuje idealną konsystencję mielenia do cukru granulowanego.


3. Dawka

Dawka to ilość kawy, którą umieszczasz w filtrze, aby zrobić ujęcie. Zwykle ludzie wolą wykonać podwójny strzał. Jeśli to jest to, co ciągniesz, 14-18 gramów to dobra ilość.

Espresso w proszku w kolbie
Źródło obrazu: Devin Avery, Unsplash

4. Ubijanie

Ubijanie polega na kontrolowaniu ekstrakcji poprzez pakowanie i wyrównywanie gruntu w kolby filtrze. Dzięki temu woda jest stale przepuszczana przez kawę. Aby to zrobić, umieść filtr na równym obszarze, takim jak blat, i naciskaj, aż kawa będzie wyglądać na wypolerowaną i gładką.


5. Napar

Teraz nadszedł czas na umieszczenie kolby w maszynie. Po umieszczeniu na miejscu umieść podgrzaną filiżankę pod spodem. Zacznij ściągać, wykorzystaj czas i obserwuj strzał. Powinieneś zobaczyć, jak twój napar zaczyna ciemnieć, a następnie przybierać złoty kolor. Pienista mieszanina powinna wlać się do filiżanki cienkim, niełamliwym strumieniem. Podwójny strzał mierzy 2 uncje. Gdy strzał osiągnie ten poziom, spójrz na licznik czasu. Aby uzyskać idealne naciąganie, w którym mielenie, dozowanie i ubijanie są idealne, powinno upłynąć od 20 do 30 sekund.

Parzenie kawy espresso
Źródło obrazu: Mokup, Pixabay

Twoje wyniki

Teraz, jak już wspomnieliśmy, zrobienie najlepszego zastrzyku espresso wymaga praktyki. Jeśli sprawy nie potoczyły się dobrze, może być konieczne wprowadzenie kilku poprawek. Pracuj z dawką, ubijaj i miel, aż zobaczysz, że wyciąganie wychodzi konsekwentnie, z bogatą, gęstą pianką na wierzchu. Gdy to się stanie, zrobiłeś idealne espresso.

przegroda 4

Końcowe przemyślenia

Chociaż kroki prowadzące do uzyskania idealnego espresso mogą wydawać się trudne, przy odrobinie prób i błędów możesz być tak dobry, jak twój ulubiony barista. Po opanowaniu tej techniki możesz zacząć robić wszystkie swoje ulubione napoje kawowe, gdy tylko masz ochotę.


Wyróżnione źródło obrazu: sonerkose, Pixabay

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *