Znaczenie kawy bezkofeinowej

Co oznacza kawa bezkofeinowa?

Odpowiedź brzmi, że dekofeinacja polega na usuwaniu kofeiny z ziaren kawy, kakao, liści herbaty i innych materiałów zawierających kofeinę. Mówiąc prościej, oznacza to, że kofeina została usunięta z kawy.

Jak kawa jest bezkofeinowa?

Istnieją trzy główne metody dekofeinizacji: proces z chlorkiem metylenu, proces z octanem etylu, szwajcarski proces wodny i proces CO2.

Przejdźmy po kolei przez każdy proces dekofeinizacji:

  • Proces kawy bezkofeinowej z chlorkiem metylenu (MCP)

Dekofeinacja z użyciem chlorku metylenu jest staromodnym sposobem na pozbycie się kofeiny z kawy i nadal jest to sposób, w jaki zdecydowana większość kawy jest bezkofeinowa na całym świecie. Kiedy pijesz bezkofeinową kawę rozpuszczalną, prawie na pewno zostanie pozbawiona kofeiny przy użyciu procesu rozpuszczalnika chlorku metylenu.

Podobnie, jeśli nie ma wzmianki o tym, jak palona kawa została pozbawiona kofeiny na opakowaniu, znowu prawie na pewno jest to MCP.

Chlorek metylenu to bezbarwny rozpuszczalnik chemiczny w postaci płynnej o lekko słodkim aromacie o temperaturze wrzenia 104°F. Jest rozpuszczalnikiem chemicznym o wielu zastosowaniach, w tym do usuwania farby i lakieru do włosów.

Jak wytwarzana jest kawa bezkofeinowa z chlorkiem metylenu?

Najpierw ziarna kawy poddaje się działaniu pary w celu wyciągnięcia kofeiny z wewnętrznego ziarna kawy na zewnętrzną powierzchnię ziarna.

Chlorek metylenu jest następnie nakładany bezpośrednio na ziarna. Jako rozpuszczalnik chemiczny MC usuwa kofeinę.

Następnie na ziarna kawy ponownie podawana jest para, aby usunąć resztki rozpuszczalnika.

Na koniec ziarna są suszone i prażone, co usuwa wszelkie dalsze pozostałości rozpuszczalnika chemicznego.

Wszelkie ilości chlorku metylenu pozostawione w parzonej kawie byłyby mniejsze niż jedna część na milion.

  • Proces kawy bezkofeinowej z octanem etylu (EA)

Coraz popularniejszy nowy proces dekofeinizacji to proces bezkofeinowy z octanem etylu (EA), często nazywany „bezkofeinową trzciną cukrową”, a mówiąc w uproszczeniu, metoda bezkofeinowa z octanem etylu wykorzystuje naturalny rozpuszczalnik – octan etylu do odkofeinowania ziaren kawy.

Niektórzy uważają, że octan etylu jest bardziej „naturalny” niż inne chemikalia, ponieważ występuje naturalnie w niewielkich ilościach w dojrzewających roślinach, takich jak trzcina cukrowa, jabłka i jeżyny.

Dlatego, ponieważ ten rozpuszczalnik występuje w naturze, jest często sprzedawany jako „naturalnie” bezkofeinowy lub jako „bezkofeinowy z trzciny cukrowej”, ponieważ octan etylu jest zwykle pozyskiwany jako produkt uboczny fermentacji trzciny cukrowej podczas produkcji przetworzonego cukru.

Jednak według różnych źródeł naukowych (źródło: Coffee Confidential), ze względu na koszty pozyskiwania naturalnego octanu etylu, substancja chemiczna używana do dekofeinizacji jest często w rzeczywistości syntetyczna.

Dzieje się tak dlatego, że octan etylu może być pozyskiwany i wytwarzany w bardziej przystępny sposób przy użyciu alkoholu etylowego i kwasu octowego, z których oba są zwykle wytwarzane z naturalnych składników i pochodnych ropy naftowej.

Najpierw zielone ziarna kawy są najpierw moczone w wodzie, a następnie parowane w celu rozszerzenia komórek ziarna. Następnie zielone ziarna są moczone i myte w roztworze octanu etylu, który przyciąga i usuwa kofeinę. Po umyciu octanem etylu kawa jest następnie płukana, suszona i pakowana do wysyłki.

  • Szwajcarski proces bezkofeinowy (SWP)

Opracowany w Szwajcarii w latach 80-tych, Swiss Water Process to proces wodny wolny od chemikaliów. Zielone (surowe) ziarna kawy są zanurzane w wodzie w celu ekstrakcji kofeiny przy użyciu wody nasyconej pożądanymi składnikami kawy, zmniejszając w ten sposób ekstrakcję olejków kawowych i aromatów podczas procesu dekofeinizacji.

Oznacza to, że ekstrahowana jest kofeina, ale nie smak. Ten proces parowania trwa od 8 do 10 godzin i obejmuje przenoszenie partii kawy bezkofeinowej do różnych łaźni parowych. Decadent Decaf wykorzystuje wyłącznie wysokiej jakości ziarna kawy bezkofeinowej najwyższej jakości przy użyciu szwajcarskiego procesu wodnego.

Metoda CO2 została opracowana przez dr Kurta Zosela z Instytutu Maxa Plancka. W naukowym języku nazywa się to ekstrakcją płynu w stanie nadkrytycznym. Zasadniczo proces rozpoczyna się od zanurzenia ziaren w dwutlenku węgla (ten sam gaz, co w wodzie gazowanej) na około 10 godzin.

Niektórzy palacze nazywają to procesem bezkofeinowym z wodą gazowaną, ale uważamy, że nie jest to dokładne i powinni używać prawidłowego określenia Proces CO2. Po dokładnym namoczeniu sprężony CO2 zawierający rozpuszczoną kofeinę jest usuwany z komory, która jest zawracana do ciśnienia atmosferycznego, umożliwiając odparowanie CO2. Pozwala to na usunięcie kofeiny za pomocą filtrów węglowych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *