Zorganizuj filiżankę kawy w domu

Drewniany stół z porcelanowymi filiżankami ułożonymi przed torebkami z kawą. Każda torebka reprezentuje inną kawę, która będzie degustowana.

Zorganizowanie filiżanki z przyjaciółmi i rodziną może być idealnym sposobem na rozpoczęcie nauki o kawie, jednocześnie dobrze się bawiąc (i oczywiście pijąc dużo kawy).

TANYA NANETTI
STARSZY KORESPONDENT ONLINE

Zdjęcie na okładce autorstwa Tanyi Nanetti

Dzięki łatwej i powtarzalnej procedurze, cupping w domu to świetny sposób na spróbowanie nowych kaw i porównanie ich, poznanie nowych smaków i nowych cech oraz zagłębienie się w cudownie złożony świat kawy.

Nie potrzebujesz wielu narzędzi do zorganizowania bańki; jeśli jesteś już piwowarem kawy, prawdopodobnie masz ich dużo pod ręką!

Co będziesz potrzebował

 • Czajnik (jeśli masz taki z regulacją temperatury, jeszcze lepiej)
 • Skala
 • Młynek do kawy
 • Filiżanki lub miseczki (tyle kaw do spróbowania, wszystkie tej samej wielkości i kształtu, około 200/220 ml)
 • Łyżki (jedna na osobę)
 • Zegar
 • Dwie lub trzy szklanki pełne gorącej wody (do płukania łyżek)
 • Niektóre kubki do plucia
 • Woda pitna i kubki
 • Koło smakowe (opcjonalne)
 • Kawa, tyle torebek, ile chcesz spróbować – około pięciu do siedmiu kaw z różnych źródeł, prawdopodobnie inaczej przetworzonych, to dobry punkt wyjścia
Kubki do kawy zawierające kawę mieloną, oznakowane karteczkami. Czekają, aż zostaną zalane wrzącą wodą, żeby się zaparzyć.
Etykietowanie kubków do kawy pomoże Ci śledzić, co próbowałeś. Zdjęcie autorstwa Tanyi Nanetti.

Pierwsze kroki

Zacznij od przygotowania w linii prostej tylu filiżanek, ile chcesz użyć do zbijania, po jednej na każdą kawę. Oznacz spód, aby mieć pewność, że jeśli coś się stanie i filiżanki się pomieszają, nadal będziesz wiedział, która kawa była w której filiżance.

Zmiel kawę nieco grubiej niż w klasycznym rozmiarze pourover (około 25 kliknięć na Comandante powinno wystarczyć), umieść każdą kawę w osobnej filiżance i powąchaj.

W międzyczasie podgrzej wodę. Jeśli Twój czajnik ma regulację temperatury, 92°C (198°F) jest idealne. W przeciwnym razie pozwól wodzie się zagotować, a następnie odczekaj dwie minuty przed nalaniem, aby trochę ostygła.

Ręka nalewa gorącą wodę z czajnika na fusy do przezroczystych szklanych kubków.
Czajnik na gęsiej szyi pomaga nalewać równomierny strumień wody. Zdjęcie: Nuno Alexandre.

Zsyp

Uruchom minutnik i zacznij nalewać wodę na pierwszą kawę, pracując wzdłuż linii i nalewając wodę zawsze w tym samym stylu. Napełnij każdą porcją wody do kawy w stosunku 17:1. Pamiętaj, że jeśli masz dużo kaw, jeden czajnik nie wystarczy, więc przygotuj się na poproszenie kogoś o podgrzanie dodatkowej wody, gdy zaczniesz nalewać.

Osoba używa dwóch łyżek, aby rozbić skórkę fusów na białej porcelanowej filiżance kawy podczas bańki.
Rozbicie skórki fusów uwalnia gazy w kubku. Zdjęcie: Nuno Alexandre.

Przełamywanie skorupy

Gdy zegar osiągnie cztery minuty, rozbij skórkę na wierzchu kubków grzbietem łyżki: kiedy skórka pęknie, kawa uwolni gazy. Nie zapomnij powąchać, próbując złapać trochę aromatów. Następnie drugą łyżką usuń skórkę. Zrób to samo dla każdej kawy, zgodnie z linią.

Smakujący

Kiedy minutnik osiągnie 10 minut, w końcu nadszedł czas, aby rozpocząć degustację. Weź łyżkę pierwszej kawy i szybko siorbaj: Pomoże to lepiej rozprowadzić kawę w ustach, dzięki czemu poczujesz więcej aromatów i smaków. Powtórz dla wszystkich filiżanek zgodnie z linią, pamiętając o spłukaniu łyżki po każdym degustacji.

Próbuj każdą kawę kilka razy, aż ostygnie; w ten sposób będziesz mógł zauważyć, jak kawa różni się po ostygnięciu. Po drodze pamiętaj, aby zawsze nawadniać się, pijąc wystarczającą ilość wody. A jeśli kawy zaczyna być za dużo, nie wstydź się wypluć kubka po degustacji.

Ten sam drewniany stół, porcelanowe filiżanki i torebki na kawę. Mężczyzna pochyla się nad kawą, aby powąchać, gdy parzy się w filiżance, przygotowując się do spróbowania.
Wąchanie kawy pomoże Ci przygotować się do skosztowania obecnych smaków. Zdjęcie autorstwa Tanyi Nanetti.

Delektuj się smakami

Czego powinieneś szukać? Zacznij od podstawowych cech: kwasowości, goryczki i słodyczy. Pomyśl o ciele: czy jest chude? Czy ma aksamitne odczucie w ustach? Rozważ pieczenie i posmak. (Czy to się utrzymuje? Czy jest gorzki czy słodki?)

Po drodze zacznij zauważać każdy smak, który możesz rozpoznać: Posiadanie jednej z wielu wersji Koła Smaków pod ręką, łatwo dostępnej online, np. ten zaproponowany przez Counter Culture Coffeemoże naprawdę pomóc.

Po prostu zacznij od środka i spróbuj kategoryzować każdy smak, który możesz skosztować. Czy to coś, co przypomina Ci czekoladę? A może więcej jakiegoś owocu?

Następnie, po ustaleniu kategorii makr, spróbuj uzyskać bardziej szczegółowe informacje. Może owocowy smak, który odkryłeś, naprawdę smakuje jak owoce tropikalne. Czy to może być mango? A może kokos?

I tak dalej.

To tylko podstawowa procedura bańki — idealna do spędzenia kilku godzin z przyjaciółmi i rodziną na zabawie i nauce o kawie — ale istnieje wiele różnych sposobów na „ulepszenie” bańki.

Niektóre wariacje

Wypróbuj dwie filiżanki każdej kawy, porównaj je i sprawdź, czy różnią się w jakiś sposób. Lub spróbuj ślepej bańki (gdzie nie wiesz, jakiej kawy próbujesz, ponieważ zmieszałeś filiżanki na stole). To może być fajny sposób na zagłębienie się w smaki, gdy próbujesz odgadnąć, która kawa jest która.

Inna opcja: wypróbuj profesjonalną metodę, degustację kaw podczas wypełniania formularza degustacyjnego. Użyć formularz profilu smakowego lub urzędnik Formularz SCAA; istnieje wiele różnych wersji, które mogą pomóc uporządkować myśli, dając jaśniejsze pojęcie o tym, co robisz.

Im więcej wypijesz, tym więcej się nauczysz. Ale nie zapominaj, że to, co robisz, to nie konkurs, tylko dobry sposób, aby dowiedzieć się więcej o kawie i oczywiście bawić się z przyjaciółmi!

O AUTORZE

Zapytaj Nanettiego (ona/ona) jest baristką specjalizującą się w kawie, podróżniczką i marzycielką. Kiedy nie jest za ekspresem do kawy (lub odwiedza jakiś ukryty zakątek świata), jest zajęta pisaniem dla Kawowe Powstaniestronę o kawie speciality, którą tworzy wraz ze swoim chłopakiem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *